Żeglarz jachtowy
„Pożegluję tam, gdzie ocean łączy się z niebem” – śpiewał Rod Steward. I wielu z nas też by chciało tak popłynąć jachtem. Czy łatwo kierować statkiem? Czy łatwo zostać i być żeglarzem?
Parę słów o patentach
W Polsce do żeglowania prawnie wymagany jest patent. Najniższy patent to żeglarz jachtowy, w dalszej kolejności jest jachtowy sternik morski i kapitan jachtowy. Jakie uprawnienia daje najniższy stopień, dostępny dla każdego, kto ukończy 14 lat (wymagana jest pisemna zgoda rodziców) i zda odpowiednie egzaminy?
Patent żeglarza pozwala na:
– prowadzenie jachtów żaglowych (także tych wyposażonych w pomocniczy napęd mechaniczny) po wodach śródlądowych (jeziora, rzeki kanały),
– prowadzenie jachtów żaglowych o długości do 12 m (także tych z pomocniczym napędem mechanicznym) po wewnętrznych wodach morskich oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej.
Gdzie zrobić kurs?
Uprawnienia żeglarza można otrzymać po ukończeniu obozu szkoleniowego (dla młodzieży; podczas 2 tygodni realizuje się program teoretyczny i praktyczny zgodnie z wymogami Polskiego Związku Żeglarskiego), podczas rejsów szkoleniowych (dla młodzieży i dorosłych) i kursów organizowanych przez kluby żeglarskie. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat kursów żeglarza jachtowego zajrzyj na Train-and-Sail.